Kantor Feniks Wrocław header image

Kantor Feniks Wrocław

≡ Menu

Co z dolarem po długim weekendzie noworocznym

Co z dolarem po długim weekendzie noworocznym post image

EURUSD po trendzie bocznym, który trwał kilka godzin, ruszył w dół przełamując poziom 1,3624. Po tym ruchu EUR/USD może zejść w zasięg równy wcześniejszej konsolidacji, czyli 1,34. W końcówce tygodnia część inwestorów woli zaczekać z decyzjami do momentu poznania opinii członków FED nt. gospodarki. Kluczowe jak zwykle mogą okazać się słowa Bena Bernanke.

W poniedziałek Polska świętuje, a Świat handluje

W poniedziałek w Polsce mamy Święto Trzech Króli, ale na rynkach światowych będzie odbywać się normalnie handel. Będą również publikacje indeksów PMI z Chin i strefy euro. To właśnie wskaźniki ze strefy euro, a szczególnie z krajów PIIGS będą uważnie śledzone, zwłaszcza Włochy i Hiszpanię, oraz to co dzieje się w Niemczech i Francji. Sytuacja gospodarcza w tych dwóch największych krajach eurolandu zaczyna przypominać lustrzane odbicie, co może być powodem do niepokoju o stabilność strefy eurow perspektywie 2 letniej. W poniedziałek po południu najważniejsze będą odczyty z USA, a w szczególności indeks ISM dla usług.

Poniedziałkowe dane będą wirować rynek walutowy

Ważna pozostaje również sprawa podejścia do inflacji w strefie euro. W okresie międzyświątecznym przedstawiciele Niemiec skrytykowali pomysł, że ECB mógłby przez dłuższy czas utrzymywać stopy procentowe na niskim poziomie. Poniedziałkowe dane z Niemiec o inflacji HICP będą wstępem do tego, co poznamy we wtorek. Jeżeli inflacja HICP w eurozonie będzie poniżej 0,9%, to znikną argumenty za większym odbiciem się wspólnej waluty względem dolara w kolejnych dniach. A pikanterii do kwotowań na rynku walutowym może dodać Mario Draghi podczas czwartkowej konferencji.

0 comments… add one