Kantor Feniks Wrocław header image

Kantor Feniks Wrocław

≡ Menu

Dolar najsilniejszy od dwóch miesięcy

drukowanie-pieniedzy-QE3-FEDEurodolar w końcu sforsował linię trendu wzrostowego i spadł do najniższego poziomu od listopada ubiegłego roku – 1,3505. Wpisuje się to w oczekiwania inwestorów na umocnienie amerykańskiego dolara w najbliższych tygodniach.

Większość prognoz wskazuje, że w okresie najbliższego miesiąca kurs EUR/USD spadnie do 1,34, rok natomiast zakończy przy 1,23. W poniedziałek jednak z powodu zamknięcia rynków w USA (Dzień Martina Luthera Kinga) oraz braku publikacji ważnych danych, nie powinno być wysokiej zmienności. Natomiast w całym tygodniu największą uwagę powinny przykuć odczyty indeksów: ZEW (wtorek) oraz PMI ze strefy euro (czwartek). Poznamy również szereg danych z rodzimej gospodarki. W poniedziałek o 14:00 publikacja dynamiki średniego wynagrodzenia i zatrudnienia za grudzień, jutro produkcji przemysłowej, a w piątek dynamiki sprzedaży detalicznej i poziomu stopy bezrobocia. Prognozy odnośnie przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia kształtują się odpowiednio na poziomach: 2,7 proc. r/r (konsensus 3,2 proc.) oraz 0,3 proc. r/r (konsensus 0,3 proc.). Od kwietnia ubiegłego roku obserwujemy stale polepszające się dane z rynku pracy. Co prawda do listopada zatrudnienie co miesiąc spadało, jednak od kwietnia dynamika ta była coraz niższa. Najbardziej prawdopodobne, że w kolejnych miesiącach zatrudnienie będzie systematycznie rosło.

Wskazują na to nieco lepsze subindeksy zatrudnienia w badaniach koniunktury prowadzonej przez GUS oraz efekty statystyczne. Efekty bazy będą szczególnie istotne w pierwszym kwartale bieżącego roku. Dane z Polski, nie powinny znacznie wpłynąć na notowania polskiej waluty. Od początku tygodnia złoty lekko traci na wartości. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,165, a USD/PLN do 3,075. W najbliższych dniach, można spodziewać się spadku wartości złotego wobec dolara oraz relatywnie stabilnych notowań złotego wobec euro. Złoty powinien zacząć zyskiwać wobec wspólnej waluty dopiero w drugiej części roku, kiedy to rynek zacznie wyceniać podwyżki stóp procentowych przez radę Polityki Pieniężnej.

0 comments… add one