Kantor Feniks Wrocław header image

Kantor Feniks Wrocław

≡ Menu

Euro drożeje przed przetargiem T-LTRO

Wyniki drugiego przetargu tanich pożyczek dla banków, których zadaniem jest służyć pobudzeniu akcji kredytowej poznamy jutro po 11:10.

Prognozy mówią, że oczekuje się zainteresowania w wysokości 150 mld EUR. To więcej, niż październikowe 82,6 mld EUR, ale i tak niezbyt dużo, jeżeli weżmiemy pod uwagę co przyświecało celowi Mario Draghiego, który zakładał, że popyt na pożyczki w dwóch przetargach wyniesie około 400 mld EUR.

Co to może oznaczać dla rynku?

Im mniejsze zainteresowanie T-LTRO, tym większe szanse na użycie innych niekonwencjonalnych metod i to w szerszej skali. Tylko, że im większe prawdopodobieństwo QE, to tym tańsze euro.

Analiza techniczna wskazuje, że wspólna waluta zachowywała się dzisiaj spokojnie. Euro najbardziej zyskiwało do korony norweskiej i dolara kanadyjskiego, ale to wynik taniejącej ropy, które mocno uderza w tamte waluty.

Słabo radził sobie też funt, który dalej oddawał pola po ostatnich słabszych danych makroekonomicznych. Nieco w górę poszedł też EUR/USD maszerując ponad poziom 1,24.

Co słychać na EURUSD?

Początek tygodnia przyniósł odbicie na EUR/USD. Po umocnieniu się dolara po piątkowych lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy nie ma obecnie śladu. Bykom udało się nawet przetestować po raz kolejny poziom oporu w okolicach 1,2430. Jednak tak szybko jak kurs znalazł się w tych okolicach , również szybko zawrócił, a na wykresie czterogodzinnym możemy zaobserwować formację Pin Bara. W tym momencie strona popytowa walczy o przebicie linii trendu spadkowego. Pamiętajmy jednak, że trend spadkowy trwa nadal i może jego siła nie jest już tak duża jak wcześniej, to jednak na razie nie ma wyraźnych oznak jego odwrócenia. Poza tym dwukrotnie nie udało się pokonać wspomnianego poziomu oporu, co może skutkować powrotem do dotychczasowego ruchu. W takiej sytuacji najbliższy poziom wsparcia znajduje się w okolicach 1,2360.

Złoto zaczyna błyszczeć

Bez wątpienia w ostatnich tygodniach obserwujemy drugi oddech kupujących złoto. Trend wzrostowy trwa już od blisko miesiąca. Wyjątkiem od trendu był tylko jedna sesja, 28 listopada, kiedy rynek towarowy załamał się po decyzji OPEC o niezmniejszaniu poziomu wydobycia ropy naftowej. Obecna wartość szlachetnego kruszcu wynosi 1230 dolarów za uncję i znajduje się na dwumiesięcznym maksimum. Kupujący mają teraz do pokonania opór 1232 dolary. W przypadku jego złamania można będzie spodziewać się ataku strony popytowej na opór 1244, a nawet szczyt 1252 USD. Pomóc w tym mogą realizacja zysków i spadki na rynku akcyjnym, z którym rynek towarowy jest negatywnie skorelowany.

Summary
Article Name
Euro drożeje przed przetargiem T-LTRO
Author

0 comments… add one