Kantor Feniks Wrocław header image

Kantor Feniks Wrocław

≡ Menu

Gdzie kupić Kuny Chorwackie we Wrocławiu i czy to się opłaca?

gdzie-kupic-kuny-chorwackieKuna Chorwacka to w Polsce waluta egzotyczna, czyli waluta, na której obroty są niewielkie. Dlatego kuna chorwacka jak każda waluta egzotyczna w polskich kantorach ma bardzo szeroki spread – różnice pomiędzy ceną kupna, a sprzedaży.

Zatem pierwsze pytanie jakie trzeba zadać to czy opłaca się w Polsce wymieniać złotówki na kuny chorwackie?

Według stanu na dzień 5 lipca 2014r. aktualny średni kurs kuny chorwackiej względem złotówki na hurtowym rynku międzybankowym wynosi 0,5461 HRKPLN, czyli należy zapłacić 0,5461zł za jedną kunę chorwacką (1HRK). Kurs ten jest kursem rynkowym ustalanym przez największych graczy walutowych na naturalnej rynkowej drodze popytu i podaży. Jest więc kursem najbardziej obiektywnym, dlatego będzie on stanowił odniesienie do dalszej kalkulacji opłacalności wymiany złotówek na kunę chorwacką.

Większość kantorów we Wrocławiu sprzedaje kunę chorwacką po kursie 0,59 lub 0,6 zł za jedną kunę chorwacką (według stanu oficjalnych kursów kantorów wrocławskich z dnia 5 lipca 2014r.). Zatem obliczmy ile procent ponad cenę giełdową musielibyśmy zapłacić gdybyśmy przy tych wrocławskich kursach sprzedaży kuny chorwackiej chcieli ją kupić za złotówki.

Cena kuny chorwackiej na rynku międzybankowym: 0,5461 HRKPLN
Średni kurs sprzedaży kuny chorwackiej we wrocławskich kantorach: 0,595 HRKPLN

Różnica pomiędzy średnim kursem sprzedaży kuny chorwackiej we wrocławskich kantorach a kursem z hurtowego rynku międzybankowego: 0,595 – 0,5461 =  0,0489

Obliczenie za ile procent ponad cenę giełdową można kupić kuny chorwackie we Wrocławiu: (0,0489*100)/0,5461= 8,954% , czyli musimy zapłacić za kuny chorwackie aż prawie 9 procent ponad cenę giełdową. Krótko mówiąc jest to bardzo drogo. Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, że jest drogo, bo kuna chorwacka to waluta mało płynna, a więc kantor, który ją kupuję bierze na siebie ryzyko zmiany kursu walutowego, którego nie można zabezpieczyć na rynku walutowym oraz nie wiadomo jak długo trzeba będzie czekać na kupca, być może do następnego sezonu letniego.

Dlatego warto poszukać tańszego rozwiązania zakupu kuny chorwackiej.

Do tego celu warto wykorzystać dolara lub euro. To główne waluty rezerwowe świata, a więc w większości krajów można je wymienić po dobrych kursach, które nie odbiegają bardzo od kursu międzybankowego, tak też jest w Chorwacji. Wszystkie kantory w Chorwacji wymieniają dolara i euro na kunę chorwacką i to po niezłych kursach.

Policzmy zatem ile nas będzie kosztować zakup waluty euro w Polsce, a następnie wymiana euro na kuny chorwackie już na miejscu, w lokalnym kantorze w Chorwacji.

Rynek kantorów w Chorwacji działa na trochę innych zasadach niż w Polsce. W Polsce kantory zarabiają tylko i wyłącznie na różnicy pomiędzy ceną kupna/sprzedaży i NIE doliczana jest żadna dodatkowa prowizja za wymianę. W Chorwacji jest inaczej. Kursy kupna i sprzedaży ustala Narodowy Bank Chorwacji, a kantory do każdej transakcji kupna sprzedaży doliczają prowizję najczęściej rzędu 3%.

Aktualne kursy wymiany walut w Chorwacji można znaleźć na stronie Narodowego Banku Chorwacji oraz na innej stronie komercyjnej poświęconej chorwackim kantorom.

Obliczenie kosztu zakupu euro w Polsce, a następnie wymiana euro na kuny chorwackie w chorwackim kantorze:

W Polsce walutę euro kupimy po cenie około 0,9 procenta większej od aktualnego kursu EURPLN z rynku międzybankowego.

Chorwacki kantor kupi od nas walutę euro za kuny chorwackie 0,4 procenta niżej od kursu międzybankowego EURHRK. Kantor doliczy również prowizję rzędu 3 procent.

Sumując wszystkie koszty tej transakcji zapłacimy: 0,9%+0,4%+3%= 4,3% , czyli wymieniając złotówki na euro w Polsce, a następnie wymieniając euro na kuny chorwackie w chorwackim kantorze będzie nas to kosztowało o 4,65 procenta mniej w porównaniu do bezpośredniego zakupu kuny chorwackiej we wrocławskim kantorze.

Ile można zaoszczędzić wymieniając złotówki na euro, a następnie euro na kuny chorwackie w chorwackim kantorze?

Gdy przyjmiemy, że chcemy na wyjazd do Chorwacji zabrać ze sobą kwotę równowartości 1500zł, to wymieniając najpierw złotówki na euro, a następnie euro na kuny chorwackie możemy zaoszczędzić 69,8zł. Jeżeli doliczymy do tego fakt, że szukając kun chorwackich w którymś z wrocławskich kantorów będziemy musieli wykonać kilka telefonów i pokonać czasami dalszy odcinek drogi, to operacja zakupu kun chorwackich bezpośrednio w Polsce traci sens. O wiele lepiej jest zakupić w Polsce euro, a następnie wymienić euro w kantorze w Chorwacji.

Oczywiście najtańszym rozwiązaniem według stawek ustalanych przez Narodowy Bank Chorwacji byłaby wymiana bezpośrednia złotówek na kuny chorwackie, jednak w praktyce chorwackie kantory przy wymianie złotówek moga naliczać większe prowizje, dlatego rozwiązanie to jest ryzykowne, aczkolwiek warto mieć świadomość, że wymieniając złotówki na kuny bezpośrednio w Chorwacji nie powinniśmy zapłacić bardzo drogo za taką transakcję.

Wpisz się na Darmowy Biuletyn Walutowy i Uzyskaj Dostęp do Jeszcze Lepszych Kursów Wymiany Walut niż w tabeli powyżej.
0 comments… add one