Kantor Feniks Wrocław header image

Kantor Feniks Wrocław

≡ Menu

Umocnienie dolara na początku roku

umocnienie dolara

Scenariusz o mocniejszym dolarze w pierwszych tygodniach stycznia powoli się realizuje. Rynek dyskontuje dane jakie nadejdą z USA. Dzisiaj dowiemy się jakie są dane odnośnie cotygodniowego bezrobocia oraz grudniowe indeksy PMI i ISM dla przemysłu.

Odczyt Chicago PMI podany 31 grudnia starego roku okazał się słaby, jednak ta niezbyt dobra informacja została przytłumiona bardzo dobrymi danymi w sprawie zaufania konsumentów Conference Board.  Pytanie pojawia się na ile wpłyną dane z Chicago w stosunku do dzisiejszych informacji ISM, oczekiwania zakładają niewielki spadek w grudniu do 57 pkt.

Dzisiaj ważne dane s USA, Chin i Australii

Dzisiejsze dane z USA raczej nie wpłyną na zmianę wzrostu dolara. USD pozytywnie zareagował również z powodu negatywnych informacji które dotarły z Chin oraz Australii (spadek PMI), co wpłynęło na słabsze nastroje w Azji podczas nocnego handlu.

Reakcja na dzisiejsze dane z Europy i oczekiwanie na amerykański FED

Dzisiejsze poranne dane ze strefy euro pokrywały się z obecnymi oczekiwaniami (Francja, Niemcy), ale rynek pozytywnie zareagował na wzrost przemysłowego PMI Włoch oraz Hiszpanii. Jednak zmiana EUR/USD była mało zauważalna ( 0,79%). Widoczne jest  skasowanie świątecznego wzrostu (27-30 grudnia), który opierał się na małej aktywności rynku co przełożyło się na małą jego wiarygodność.  W wyniku czego powtórzenie fali wzrostowej   EUR/USD  rozpoczętej w pierwszych dniach listopada ubiegłego roku będzie bardzo ciężkie.  Dzisiaj mocny opór można ustalić w okolicach 1,3760-77, a silnym wsparciem jest przedział  1,3715-20 oparty o kilkutygodniową linię trendu wzrostowego. Możliwość naruszenia tego przedziału możemy spodziewać się jeszcze dzisiaj pod warunkiem pozytywnych informacji z USA.  Pozycjonowanie rynku nastąpi  przed wypowiedziami członków FED, które są zaplanowane na jutro i sobotę. Wydarzenie to będzie istotne za sprawą ostatniej decyzji FED, która wiąże się ze zmniejszeniem programu QE3 o 10 mld USD miesięcznie. Szczegółowe informacje z grudniowego zgromadzenia FED będą upublicznione w środę.  Naruszenie bariery 1,3700-1,3720 spowoduje szybki spadek w okolice 1,3624.

0 comments… add one