Kantor Feniks Wrocław header image

Kantor Feniks Wrocław

≡ Menu

Wpływ danych z USA na dolara, euro, PLN i inne waluty

waluty-kantor-wroclawDane makro ze Stanów Zjednoczonych były w piątek istotnym punktem na rynku walutowym. Większość inwestorów oczekiwała dobrych danych z USA, dlatego liczyli oni na to, że kurs dolara względem euro będzie się wzmacniał tym bardziej im silniejsze będą wskaźniki makroekonomiczne. Ale jak to zwykle bywa na rynku, większość zawsze się maili i tak też było tym razem.

Gorsze dane zapalnikiem wyprzedaży dolara

Napłynęły złe dane z rynku pracy w USA. Powstało mniej niż oczekiwano nowych miejsc pracy i jak dane zostały upublicznione inwestorzy masowo zaczęli zamykać zyskowne pozycje w dolarze doprowadzając do jego gwałtwnego spadku. Wpłynęło to na drastyczne umocnienie złotego względem większości walut. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że gdy sytuacja na rynku pracy będzie w kolejnych miesiącach nadal nieciekawa to można zapomnieć o hamowaniu w drukowaniu pieniędzy przez amerykański FED, a to będzie wpływać osłabiająco na dolara, a wzmacniająco na euro, złotego i waluty rynków wschodzących.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego coś dostrzega, ale na razie walczy z deflacją

W ubiegłym tygodniu przemawiał prezes ECB Mario Draghi, który bardzo przekonywał, że ECB będzie używać wszystkich możliwych instrumentów aby blokować niską aktywność gospodarczą i niską inflację. Draghi ponadto mówił, że zauważył zdecydowany wzrost stawek na rynku pieniężnym oraz na spadek nadpłynności w europejskim systemie bankowym (te czynniki doprowadziły m.in. do spadku pary USDPLN poniżej 3zł). Jednak prezes ECB nie zapowiedział żadnych działań mających na celu zmniejszenie kosztu pieniądza, a tylko wspomniał, że EBC jest gotowy reagować jeśli będzie to potrzebne.

Polska Rada Polityki Pieniężnej będzie utrzymywać stopy na podłodze do połowy 2014 roku

W mijającym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej potwierdziła, że stopy procentowe pozostaną niezmienione przynajmniej do połowy 2014 roku.

Jakie dane z gosdpodarek w tym tygodniu?

W tym tygodniu czeka nas szereg odczytów wielkości inflacji (m.in. Francja, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Polska, USA, strefa euro). Większe odczyty inflacji doprowadzą do wzmocnienia euro i złotego.

Dane z USA i ich wpływ na waluty

Dodatkowo z USA napłyną dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Słabe dane osłabią dolara, wzmocnią euro i złotego. Lepsze dane od oczekiwań będą wzmacniać dolara, osłabiać euro i złotego.

Ben Bernanke na świeczniku

Będą nas również czekały wystąpienia członków FOMC w tym Bena Bernanke. Jak Ben powie, że nie będzie większego hamowania w druku pieniądza, to dolar będzie się osłabiał, euro i złoty będzie się wzmacniać. Z uwagi na słabsze dane, które napłynęły w piątek, Ben Bernanke może wykazywać większą ostrożność w wygłaszaniu opinii o hamowaniu w drukowaniu pieniędzy, a więc może wystąpić większa presja na osłabianie dolara, umacnianie euro i złotego.

Jak waluty zakończyły zeszły tydzień?

W piątek o godzinie 18 euro kosztowało 4,15, dolar 3,04, frank 3,36, a funt 5,01 złotego.

0 comments… add one